Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım, seçim önü 1 hafta 10 gün içinde çözeceğini vaat ettiği yürüyen merdivenlerle ilgili bir açıklama yaptı. Yalım, söz konusu merdiven sorununun yağmurdan kaynaklandığını belirtti. Yalım’ın açıklamalarını inceledik ve bu açıklamalara istinaden asansör ve yürüyen merdiven sistemini yapan şirket yetkililerine ulaştık. AKE Asansör, Yürüyen Merdiven ve Engelli Sistemleri Fabrikası yöneticileri, yaptıkları ürünün arkasında olduklarını, akredite kuruluşlarla test yapılabileceğini belirtti. Şirket yöneticileri, Bursa’da selden etkilenen bölgedeki yürüyen merdivenlerin dahi çalıştığını kaydetti. 
Konuyla ilgili bilgi veren Ake Asansör yetkilileri, şu bilgileri paylaştı:

“BURADAKİ SORUN BAKIM YAPTIRILMAMASINDAN KAYNAKLANDI, BAŞKAN’A YANLIŞ BİLGİ VERİLMİŞ”
Şirket yetkilileri, Belediye Başkanı Özkan Yalım’a yanlış bilgi verildiğini kaydetti. Şirket yöneticileri, şu ifadeleri kullandı: 
“31 Aralık 2021 tarihinden beri burada bakımı bize yaptırmadılar. Bakımının yapılıp yapılmadığı da ayrı bir handikap. Ben açıklamayı gördüm ve burada belediye başkanı kime danıştıysa, yanlış bir bilgilendirme var ve bilgi kirliliği mevcut. Buradaki merdivenler dış mekana uygundur. Buradaki tek sorun bakımın yaptırılmamasıdır. Bunu burada gerekirse ispat ederiz ve akredite kurumlara da sorarız. Burada başkanı yanılttıklarını düşünüyoruz. Yağmur yağsa da sorun olmaz. Motorlar, swiçler ve elektronik akşamların hepsi dış mekana uygundur.”
“BURSA’YI SEL ALDI VE BİZİM YÜRÜYEN MERDİVENLERİMİZ BUNA RAĞMEN ÇALIŞTI”
“Ankara’da Başkent Raylı sistemin yürüyen merdivenlerini biz yaptık. 99 yürüyen merdiven var ve hepsi çalışıyor” diyen firma yetkilileri, şöyle dedi: 
“Bursa’da ulaşımın yürüyen merdivenini biz yaptık. Hatta burada sel baskını oldu ve 2 gün boyunca su altında kaldı ve sonra su çekilince yine çalıştı. Biz buna da açığız ve testini gerekirse yaparız. Yerinde tespitle bunu ispat edebiliriz. Bizler AK Partili, CHP’li ve tüm partilerin belediyelerine iş yapıyoruz. Burada insan hayatı söz konusu ve siyaset dışı bir durum söz konusu. Kamu yararı olunca siyasete veya karalamaya gerek yok. Biz yerli bir firmayız ve ülkemize hizmet ediyoruz. Uşak’taki bakım çalışması için burada ihale yapacağız dediler ve bunu da öğrendim. Fakat ihale de yapılmamış ve sonrasında pandemi gibi durumlardan dolayı bilgi sahibi de olamadık.”

Muhabir: ÇİĞDEM TURAN