UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Uşak Belediyesi son dönemlerde bir çok protokolü iptal etti. TÜGVA ve ÖNDER gibi AK Parti hükümetine yakın kurumlarla yapılan bedelsiz kira protokolleri, son meclis toplantısında iptal edilirken, aynı oturumda Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’yla yapılan mikro kredi anlaşması da feshedildi. 
Gelişmeler sonrasında, Uşak Belediyesi’nin daha önceki dönemde protokol yaptığı ve 30 yıllığına bedelsiz olarak kiralanan Uşak Esnaf Odası binası da gündeme geldi. 
Uşak Belediyesi yönetimi, önceki dönemde ciddi paralar harcanarak tadilat yapılan ve alışveriş merkezine dönüştürülen eski hizmet binasını Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne 30 yıllığına bedelsiz kiraya vermişti. 

Whatsapp Image 2024 05 07 At 13.57.08
BELEDİYEDEN BEDAVAYA YER ALAN ESNAF ODASI, KENDİ BİNASINI BERBERLER ODASINA PARAYLA KİRALADI
Uşak Belediyesi’nden bedavaya yer alan Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası, boşalttığı hizmet binasını ise parayla başka bir esnaf odasına kiraya verdi. Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın daha önceki hizmet binası, Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası ile bir muhasebeciye kiralandı. Kira bedeli tam olarak açıklanmazken, aylık 7’şer bin TL gibi bir rakam telaffuz edilmişti. 
Uşak Belediyesi’nden bedavaya yer alan Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın kendi esnafından kira alması ayrıca dikkat çeken bir nokta olmuştu. 
ESNAF ODALARI, HEM AİDAT HEM DE TARİFE ÜCRETİ ALIYOR!

Whatsapp Image 2024 05 07 At 13.57.09 (1)
Öte yandan esnaf odalarının hem aidat hem de tarife ücreti alarak gelir elde ettiği de biliniyor. Belediyenin yerinde bedavaya duran odaların bu noktada esnafa her hangi bir indirim uygulamıyor. Esnaf Odalarının bu konudaki genel savunması, “Biz Ticaret Bakanlığına bağlıyız ve bu paralar bu yüzden alınıyor” şeklinde oluyor. Uşak Belediyesi’nin esnaf odasına verdiği bedava yer protokolünü iptal etmesi durumunda, aylık 150 ile 200 bin TL gelir elde etmesi de bekleniyor.  

Whatsapp Image 2024 05 07 At 13.57.16

EDİTÖRÜN NOTU: Bu konuda bir önceki dönem belediye yönetimini yoğun bir şekilde eleştirmiştik. Esnaf Odalarının geliri olduğunu ve bu binaların belediyeye gelir etmesi gerektiğini defalarca yazmıştık. Fakat önceki dönem belediye yönetimi bu eleştirilerimizi her nedense görmezden gelmişti.

Muhabir: ALİ ARASLI