Uşak’ta bulunduğum süre içerisinde en çok dikkatimi çeken durumlardan biri nedir biliyor musunuz ? Üreten kadınlar...

              Bu güzel şehir üreten kadınlar ile resmen bir bütün gibi. Kafanızı nereye çevirseniz üreten, çalişan, çalışkan kadınlarla çevrili bir şehir Uşak. Pazarları bildiğiniz büyük şehir pazarlarına benzemez mesela.Bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri leğenler içinde güleryüzleri ile emek kokan elleri ile size sunan kadınlar vardır. Tavukların tazecik yumurtalarını her hafta hiç üşenmeden bu pazarlara getiren analar vardır. Hani böyle, pazarlarını gezerken bile huzurla dolar içiniz. Durup izlemek istersiniz. Peynirden, kaymağa, süte, tereyağına herşeyin en doğalını bulursunuz. Uşak’ta kadının diğer adıdır emek ve üretmek.

                     Sokaklarında caddelerinde yürüdüğünüzde belediyenin sunduğu imkanı değerlendirip küçücük bir yere kocaman emeklerini sığdırıp satan kadınları görmek mümkün. Bunlardan biri de Huriye Teyze . El yapımı harika pekmezi ve cevizleri özellikle vazgeçilmezim. Uşak stadyumdan aşağı inerken ona uğramadan gitmeyin derim.

                     Ayaküstü sohbetleri baldan tatlıdır. Ataparkta gezerken közlenmiş mısırlarını satan yaşlı bir çift e veya motosikletiyle çocuk balonu satan bir kadına rastlamak mümkün.

               İşletmelerin çoğunda da kadınlar hakimdir.Hele ki el emeği gerektiriyorsa. Küçücük gozleme, bükme,peksimet dükkanları...Kadın butikleri...

                Uşak’ta kadınlar hayatın, günlük yaşamın kalbi olmuş durumda.Kocaman gülümsemeleri, yazmaları ve salvarları, baldan tatlı dilleri ve içtenlikleri ile emek kokan elleri ile Uşak’ta hayatın kalbi kadınlar...

                Bir kadın olarak gurur duyuyorum...