Kıdem hesaplama için de yoğunluğun olduğunu belirtilirken, yakın zamanda çıkacak yapılandırmayla birlikte kuyrukların bu sayının 2’ye katlanması bekleniyor. 
Öte yandan Büro Memur Sen Uşak Şube Başkanı Osman Savaş, söz konusu yoğunluğa rağmen SGK Uşak İl ve İlçe Müdürlüklerinde bulunan personelin yoğun bir özveriyle çalıştığını belirtti. Savaş, “Tüm memur arkadaşlarımızla yoğun bir çalışma temposu içindeyiz ve vatandaşımızın işini görmek bizim temel vazifemiz. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi SGK çalışanlarımız, özlük haklarını hala alamamış durumdalar. Memur arkadaşlarımızın maaşları çok düşük ve bunun için bakanlık yetkililerinden destek istiyoruz. Memur Sen’e bağlı Büro Memur Sen ve Şubeleri olarak, bu sorunların çözümü için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 

Savaş, “Sadece Uşak’ta 20 binin üzerinde EYT’li var ve son dönemlerde kıdem tazminatı için de yoğun bir başvuru var. Memurlar olarak biz, cumartesi ve pazar günleri de mesai yapıyoruz ve bunun karşılığını da tam olarak alamıyoruz. SGK personeline 27 TL bir ek mesai veriliyor ve bunun da kayda değer bir yönü yok. Şu anda memurun maaşı pul olmuş durumda. Hatta şunu net olarak ifade edebiliriz ki kamudaki ilkokul mezunu işçi dahi memurdan ve şeften fazla ücret alıyor. İkramiyeler ve diğer gelirler hesaplandığında, işçinin aldığı ücreti, memurlar ve şefler dahi alamıyor. İşçinin maaşı şu anda merkez müdürleri ve yardımcılarıyla eşitlenmiş durumda. Yeni memur 9 bin 500 TL alıyor, işçi ise 13 bin 500 TL alıyor.  Yeni başlayan işçi 25 yıllık memurdan daha fazla alıyor. Paspasını çekip gidiyor ve biz memur olduğumuz için attığımız her imzadan sorumluyuz. Buna rağmen özlük haklarımız düşük” ifadesini kullandı.

Deprem Bölgesi İçin Yağış Uyarısı Deprem Bölgesi İçin Yağış Uyarısı

UŞAK SGK’YA GİTMEK ZORUNDA OLMAYANLAR KİM?

Uşak ve diğer illerdeki SGK İl ve İlçe Müdürlüklerinde EYT yoğunluğu dikkat çekiyor. SGK'da uzun ve saatler süren kuyruklar, hem vatandaş, hem de personel açısından sıkıntılı durumlar doğuruyor. Yetkililer, sadece askerlik borçlanması ve Bağ-Kur tevkifat borçlanması olanların kuruma bireysel başvuru yapmalarının zorunlu olduğunu ve bunun dışındaki tüm işlemlerin e-devlet üzerinden online olarak yapılabileceğini belirtti. Şu anda kuruma gelme zorunlulu olanların ağırlıklı olarak Bağ-Kur tevfikat borçlanması için kuyruklara girdiği ve askerlik borçlanması olanların büyük çoğunluğunun işlemlerini Aralık 2022'de tamamladığı öğrenildi. SGK Uşak İl Müdürlüğü yetkilileri, e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan başvuru işlemlerini şöyle sıraladılar:

"Eğer askerlik ve Bağ-Kur tevkifat borçlanmanız yoksa, kuruma gelmenize gerek yok. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

İLK İŞLEM; e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklayın. Ardından sayfada çıkan yeni başvuru sekmesine tıklayın. Tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığını" seçin.

İKİNCİ İŞLEM; SSK kapsamında aylık talep edeceklerin ‘4A’, Bağkur kapsamına girenlerin ise ‘4B’ seçeneğini işaretlemesi gerekiyor. Seçim yaptıktan sonra ‘başvur’ butonu tıklayın. 
Maaş ödemesinin yapılacağı bankayı seçtikten sonra açıklama kısmına maaşınızı almak istediğiniz şubeyi yazın. Diğer iletişim bilgilerini de doldurun.

ÜÇÜNCÜ İŞLEM: ‘Aylık alıyor mu?’ sorusunu da "evet" veya "hayır" olarak yanıtlayın. Son aşamada ‘ileri’ butonu ardından ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ya gönderilmiş olacak.