Cumhuriyet Bayramında, Valiliğin resmi protokol kapsamında açılan karma sergide, 100. yıl konseri ve yörenin geleneksel halk oyunu İslamoğlu Zeybeği izleyicilere sunuldu.  

Dr. Solmaz Selçuk ve ressam Meltem Aktaş'ın koordine ettiği organizasyon Uşak Valiliği, Uşak Belediye Başkanlığa ve Eski Uşak Araştırmaları Derneği tarafından destekleniyor. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü kutlamakta olduğumuz bu anlamlı günde açılan sergi, Uşak’ın ve yurdumuzun çeşitli illerinden katılan sanatçılar ve akademisyenlerin işbirliği ile gerçekleştirildi.

Bu organizasyonun Uşak'ta düzenlenmesinin en önemli sebebi, Uşak halkının Kurtuluş Savaşımızda gösterdiği bağımsızlık mücadelesi ve kahramanlıklarıdır. Bir diğer sebep ise Atatürk'ün “sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur” sözlerinden yola çıkarak, ilimizde kökleri ve gönül bağı olan bir çok katılımcının doğup büyümüş olduğumuz toprakları bizlere emanet eden atalarına, minnet ve teşekkür çabasıdır.

100. Yılında Cumhuriyet ve Uşak Karma Sergisi içeriğinde: resim, heykel, seramik, çini, ahşap baskı linol baskı, diasec baskı gibi sanatın farklı disiplinlerinden oluşan seçki sunulmaktadır.

Sergi 5 Kasım 2023 Pazar günü saat 17.00'ye kadar izlenebilir.

Katılımcı Sanatçılar:

Bengü Öğretmen, Can Gökçe, Damla Akarca, Dilek Saydam, Dilşat Kaya, Didem Bilgin, Emin Özdemir, Evrim Özeskici, Ezgi Gökçe, Fatma Can, Fatma Nur Taylan, Halil Sepetçi, Meltem Aktaş. Mesut Eren, Nazan Uçak, Nevhan Varol, Nurel Karatas, Özlem Yörür Büyükkuşçu, Pinar Gonca Güvenç, Seher Mollaosmanoğlu, Seniye Onat, Seyfi Yıldırım, Solmaz Selçuk, Songül Üzüm, Şirin Koçak Ozeskici, Talip Keser, Tatyana Viktorovna Yetkin, Tugge Ince, Türkan Can. Türkü Er, Ziya Güvenç, Alp Arslan Dur, Arya Ada Bozkurt Ayhan Tomak.

100. Yıl Konser Sanatçıları : Çiğdem Selçuk, Özgür Selçuk, Hülya Kazancı.

İslamoğlu Zeybeği folklor sanatçısı : Hülya Kazancı.

HABER /  HALİL ASLAN