Uşak’ın Eşme ve Ulubey ilçelerinde, Kanadalı bir firma tarafından kurulan altın madeni, Kışladağ’da 2006’dan fiilen itibaren faaliyetlerine başladı. Altın madeni faaliyete başlamadan 10 yıl önce 1996’da Kışladağ’da altın yatağını tespit etti. 1998 ve 2002’de sondaj programını tamamladılar ve 1999’da yer seçimi için izin aldılar. 2000 ve 2003 döneminde ÇED olumlu belgesi ve maden işletme ruhsatı alınırken, 2004’te de mevzi imar planı onaylandı ve madene inşaat ruhsatı verildi. 2006’da deneme iznini alan maden daha sonra çalışmaya başladı ve bir dönem Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı çıksa da, söz konusu karar değiştirilerek, yaklaşık 1 yıl sonra tekrar üretime başladı. 2011’de kapasite artışı için ÇED olumlu belgesi alan maden, 2014’te bir kez daha genişleme noktasında olumlu belgeyi aldı. Siyanür liçi yöntemiyle altın işletmeciliği yapılan maden, kurulduğu günden beri bir dizi tartışmaya neden oldu. Altın madeni, bir dönem üretim modelini değiştirme gibi bir çalışma yapmayı da düşündü, fakat geçtiğimiz yıllarda tekrar benzer metotla üretime başladı. 


DELME VE PATLATMAYLA 10 METRE YÜKSEKLİĞİ SAHİP BASAMAKLAR OLUŞTU


Altın madeninde zamanla dev bir çukur oluştu ve şirket üretim modelini, kendi internet sitesinde şöyle tanımladı: “Kışladağ Altın Madeni sahasında ve önerilen proje kapsamında ilave olarak bulunan cevher için uygulanan ve uygulanacak madencilik metodu, delme ve patlatmanın yükleme ve taşıma yöntemleri ile birlikte kullanıldığı konvansiyonel açık ocak işletmeciliğidir. Delme ve patlatma 10 m yüksekliğe sahip olan basamaklarda gerçekleştirilmektedir. Patlatmayı takiben cevher yükleyiciler vasıtasıyla kamyonlara yüklenerek, ana kırıcıya taşınmaktadır. Açık ocaktan üretim sırasında çıkacak ekonomik olmayan kaya ise, yine aynı metod ile ekonomik olmayan kaya depo alanına taşınmaktadır.”


SADIK YURTMAN: 15 YIL ÖNCE 900 METREYDİ ŞİMDİ 350 METREYE DÜŞTÜ


Altın madeninin üretime başladığı günden beri Kışladağ’da dev bir çukur oluşturduğunu belirten ESÇEVDER Başkanı Sadık Yurtman, maden sahasındaki toprağın 3’te 2’sinin kaybolduğunu belirtti. Yurtman, “Uşak Kışladağ’daki Avrupa’nın en büyük ikinci altın madeni var  ve 15 yıl önce burada 900 metre yükseklikte Kışladağı vardı. Şimdi ise yerinde 350 m derinliğinde 1 kilometre çapında çukur var.Ve geriye çöle dönmüş bütün canlıları yok olmuş bir bölge kalmış” dedi. -HABER/ÇİĞDEM TURAN