Soğuk ve gribe karşı etkili silahlardan biri de Uşak tarhanası. Uşak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işaretle tescillenen Uşak tarhanası, içerdiği ürünler ve bileşenlerle grip vakalarını söküp atıyor. 
Uşak tarhanası, yaz döneminin sonunda fermante edilerek yapılıyor ve güneş gördüğü için de mineral zenginliği dikkat çekiyor.
Uşak Tarhanasını marka yapan ‘Tarhana Baba’ lakaplı Mustafa Yeldanlı, kent içinden ve dışından tarhana talebin arttığını söyledi.
Artan grip ve soğuk algınlığı vakaları nedeniyle tarhananın daha fazla rağbet gördüğünü belirten Yeldanlı, hastalara tarhana öneriyor.
Uşak tarhanasının diğer tarhanalara nazaran daha fazla vitamin ve mineral içerdiğini belirten Yeldanlı, şöyle söyledi:
“Tarhana, bir çok hastalığın şifası ve şu anda ilimizde de grip ve soğuk algınlığı yaygın bir şekilde yer ediyor. Soğuk algınlığının yegane çarelerinden biri de Uşak tarhanası. Uşak tarhanası biberi, soğanı, yoğurt ve diğer baharatlarıyla doğal antibiyotik özelliği görüyor. Elbette hastalarımızın doktora başvurup tedavilerini olmaları lazım. Fakat bu süreçte takviye olarak alınacak Uşak tarhanası, iyileşmeyi öne çekecektir”.
Uşak tarhanasının ilaç sanayi tarafından da ele alınmasını isteyen Yeldanlı, şöyle söyledi: 
“Tarhananın kapsülleri grip ve benzeri hastalıklara karşı ilaç olarak kullanılmalı. Devletimizin bunu ele alması lazım ve çareyi dışarıda aramak yerine, kendi öz kaynaklarında bulmaları gerekir. Sağlık, Sanayi ve Teknoloji ve diğer ilgili bakanlıklar bu konuda öncü olabilirler. Tarhana, bir çok hastalığın ilacı ve bağışıklık sistemini güçlendirecek yegane yiyecek”.

ÇİĞDEM TURAN

Editör: Zülal Karadedeli