Daha önce Uşak İYİ Parti Merkez İlçe Başkanlığı yapan ve görevi bir süre önce devreden Hakan Savaş, söz konusu binanın boş olduğunu ve buranın Kızılay tarafından depremzedelere tahsis edilmediğini belirtti. Savaş’ın iddiasına yanıt veren Kızlay Genel Başkanlığı, söz konusu binanın daha önce Uşak’taki özel bir hastane tarafından kullanıldığını ve davalık olması nedeniyle binanın kullanılamaz halde olduğunu öne sürdü. Konuyla ilgili görüş aldığımız bazı kaynaklar, binayı daha önce su bastığını ve burada köklü bir tadilat yapılması durumunda, depremzede veya diğer ihtiyaç sahiplerinin kullanılabileceğini ifade etti. Öte yandan söz konusu binanın dava süreciyle ilgili değerlendirme yapan kentteki bir avukat, “Kızılay da burada hasar tespitini yapıp bu binayı tekrar kullanılabilir hale getirebilirdi. Ortada her hangi bir miras davası da yok. Sorulması gereken esas soru, Kızılay 3 yıldır niye bekliyor? Kızılay deprem olmasa dahi burada hatalıdır” dedi.

UŞAK’TA KIZILAY’A AİT BİNANIN BOŞ DURMASI TARTIŞMA KONUSU OLDU

Uşak’ta Kemalöz Mahallesi’nde, daha önce Medical Park Hastanelerinin idari binası olarak, Kızılay’dan kiralanan binanın boş olması tepki çekti. Konuyla ilgili daha önce Uşak İYİ Parti Merkez İlçe Başkanlığı yapan ve bir süre önce görevi devreden Hakan Savaş, bazı iddialar ortaya attı. Savaş, iddiasında, binanın kullanılmama nedeninin Kızılay tarafından kira beklentisi olduğunu öne sürdü. Kızılay Genel Müdürlüğü binanın davalık olduğu için kullanılamadığını belirtti. Kızılay’a yanıt veren Hakan Savaş, “Kızılay’ın yaptığı açıklama tamamen bizi doğrulayan bir açıklama. Kızılay bizim dediğimizi aynen kamuoyuna duyurmuş ve buranın 3 yıldır boş olduğunu ve mülkünün kendine ait olduğunu söylemiş. Kızılay burada mahkemelik ama, burayı depremzedeye engel bir durum yok. Burada nasıl bir algı yaratmaya kalkıyorsunuz. Kızılay kendini sorgulamalı ve depremzede inim inim inlerken çadır sattı. Yardımsever vatandaş arsa bağışlamış ve bunu da kiraya verdiniz. Vatandaş açız diyor ve erzak satıyorlar. Kızılay’ı yönetenlerin yatacak yerleri yok. Memleket yangın yerine dönmüş, KYK evleri, vatandaş evini depremzedeye açmış ama asıl kuruluş amacı vatandaşa can simidi olacak kurum 26 boş daireyi, depremzedeye vermiyor. Mesele para ve ağalar kira gelirinden mahrum kalacaklar. Niye burayı 3 yıldır yapmıyorsunuz?” dedi.

kızılay bina

KIZILAY GENEL BAŞKANLIĞI: DEPREMZEDELERİN ORTURMASI İÇİN TADİLAT GEREKİYOR

Kızılay Genel Başkanlığı söz konusu binanın daha önce davalık olduğunu ve bu nedenle 3 yıldır boş beklediğini bildirdi. Kızılay Genel Başkanlığı, şu açıklamayı yaptı: “2010 yılından 2020 yılına kadar özel bir sağlık kurumunun kullanımında olan bahse konu bina, şu an itibarıyla boş ancak kullanıma uygun değildir. 10 yıl boyunca kirada kalan binaya, kiracı şirket tarafından boşaltılırken ciddi zararlar verildiği görülmüştür. Konu yargıya taşınmış ve dava süreci devam etmektedir. Binada bulunan daireler, uygun durumunda değildir. Binanın yeniden oturabilmesi için ise tadilata ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu tadilatların yapılabilmesi için dava sürecinin bitmesi beklenmektedir. Deprem bölgesinden tahliye edilen vatandaşlar için 70 şehirde yardım faaliyeti yürüten Kızılay, Uşak’ta bulunan depremzedeler için her türlü yardıma devam etmektedir”.

BİNAYI DAHA ÖNCE SU BASTI, BURASINI DEPREMZEDELERE UYGUN HALE GETİRMEK İÇİN TADİLAT YAPMAK YETERLİ

Öte yandan söz konusu binayı daha önce kullanan burada sorunlar yaşayan bir kaynakla görüştük. Söz konusu kaynak, “Bina daha önce idari bina olarak, özel bir hastane tarafından kiralandı. Burada yaklaşık olarak 10 yıl çalıştık ve bu dönemde binada ister istemez bazı sorunlar meydana geldi. Burası ağırlıklı olarak büro şeklinde kullanıldı ve bir ailenin oturabileceği unsurları ihtiva etmiyor. Bir de çatıdan aşağıya doğru binayı su bastı ve doğalgaz da çalışmıyordu. Kapıların çoğu bildiğim kadarıyla kırıktı ve aşağı yukarı 3 yıldır burası boş ve durduğu yerde de daha da kötü olmuş olabilir” dedi.

Başka bir kaynak da, “Burada ben de çalıştım ve binanın durumu o zaman çok iyi değildi. Tabii binanın mahkemelik olması, burada tadilat yapılmayacağı anlamına gelmez diye düşünüyorum. Mahkemelik de olsa hasar tespitinden sonra mülk sahipleri burada tadilat yaptırabilir ve bina depremzedelere açık hale getirilebilir” ifadesini kullandı.

UŞAK’TA KIZILAY’A AİT BİNANIN BOŞ DURMASI TARTIŞMA KONUSU OLDU

Diyanet-Sen Kütahya Toplu İftar Yerine Depremzedelere Gıda Yardımı Yaptı Diyanet-Sen Kütahya Toplu İftar Yerine Depremzedelere Gıda Yardımı Yaptı

Konuyla ilgili görüş aldığımız bir avukat, Kızılay’ın verdiği yanıttaki “Söz konusu tadilatların yapılabilmesi için dava sürecinin bitmesi beklenmektedir” ifadesiyle ilgili bir değerlendirme yaptı. Söz konusu cevabın Kızılay’ın Uşak Şube Müdürlüğü’ndeki yetkililerin kendi mülklerine sahip çıkma noktasında eksik kaldığını gözler önüne serdiğini belirten aynı kaynak, “Kızılay buradan kiracıyı niye çıkardı bilmiyoruz ve buradaki tadilatın yapılması için hukuki bir engelin olmadığı ortadadır. Diyelim ki vatandaş trafik kaza yapıyor ve iş mahkemeye gidiyor. Mahkemeden önce hasar tespiti ve bilirkişi raporları tutulduktan sonra, kaza yapan araç veya otomobil, sanayiye çekilip tamir ediliyor ve kullanım devam ediyor. Mahkeme 5 yıl sürüyor ve bu sürede araç garajda beklemiyor. Çünkü aksi durum, ne akla ne mantığa uygun. Kızılay da burada hasar tespitini yapıp bu binayı tekrar kullanılabilir hale getirebilirdi. Ortada her hangi bir miras davası da yok. Sorulması gereken esas soru, Kızılay 3 yıldır niye bekliyor? Kızılay deprem olmasa dahi burada hatalıdır. Büyük bir deprem yaşadık ve bu bina depremzedeler için çok daha önceden hazır hale getirebilirdi” ifadesini kullandı.