UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve yoğun bir ilginin bulunduğu konsere İl Millî Eğitim Müdürü Halil Yücel ile birlikte İl Genel Meclisi Başkanı Kadir Uslu, Uşak Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Sinan Gürcüoğlu, il kurum müdürleri, Eğitim Müfettişleri Teftiş Kurulu Başkanı Göksel Kaya, şube müdürleri ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Yücel, "Ritimde Öğretmenler Müzik ve Dans Topluluğu'nun tüm üyelerini, uzun zamandan bu yana gösterdikleri yüksek performansları için tebrik ediyorum. Bu akşam da bizleri dolu dolu bir müzik ziyafeti bekliyor. Müzik dolu şölene geçmeden bu kıymetli topluluğumuz ve gerçekleştirilen etkinlik hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikli büyük bir emek ve yeteneğin, uyum içinde bir araya geldiği, öğretmenlerimizden oluşan bu topluluğun tüm üyelerini gayretleri ve üstün başarılarından dolayı kutluyorum." dedi.

Zaman zaman çeşitli vesilelerle sahne performanslarını beğenerek izlediğini, bu programda da yine çok başarılı bir topluluk çalışmasını izleme fırsatı bulduklarını ifade eden Yücel, "Ritimde Öğretmenler Müzik ve Dans Topluluğu"nun başta sanat olmak üzere öğretmenlerimizin, çok yönlü yeteneklerini göstermeleri açısından önemli bir çalışma olduğunu belirtti.

Ritmin canlıların yaşamındaki ve Türk kültüründeki önemini vurgulayan Yücel, konuşmasına şöyle devam etti: "Kıymetli sanatseverler, daha dünyaya gelmeden anne karnında tanışıyoruz ritimle. Duyduğumuz ilk sestir anne kalbinin atışı. Ninnilerle pekişir bu ritim duygusu. Bu yüzdendir insanlık tarihindeki ilk enstrümanın ritim oluşu. Müziğin ve dansın ilk basamağıdır. Ritim, Türk kültüründe de derin bir kökene sahiptir ve geniş bir yelpazede kullanılır. Düğünlerin, savaşların ve hatta yasların bile vazgeçilmezi olmuştur. Dilimiz dahi kendi içinde belli bir ritmik yapıya sahiptir. 

21134548 Img20240521Wa0036

Kültür elçisi olan öğretmenlerimizin sadece okullarda, sıralarda değil de sosyal ve kültürel etkinliklerle yaşamın her alanında öğrenme yolculuğuna çıkmaları bizleri gururlandırmaktadır. Birbirinden farklı branşlardan öğretmen arkadaşlarımızın oluşturduğu bu grup; bir sınıf öğretmeninin anaçlığı, bir özel eğitim öğretmeninin hassasiyeti, bir Türkçe öğretmeninin özeni, bir resim öğretmeninin sanatsal bakışı, bir beden eğitimi öğretmeninin sportmenliği, bir idarecinin disiplini ve en önemlisi iyi bir liderin birleştiriciliği ile bir araya gelerek ilklerin şehri Uşak'ta sanat alanında bir ilke imza atmıştır."

İl Müdürü Yücel, konuşmasının sonunda "Böyle bir ilke şahitlik etmek için bu akşam bizi yalnız bırakmayan siz değerli dostlarımıza teşekkür ediyor, iyi seyirler diliyorum." dedi.

Yaklaşık iki saat süren ve davetlilerin büyük bir ilgi ve coşku ile izledikleri müzik şöleninde; ritim gösterileri, danslar ve İslamoğlu halk oyunu gibi sevilen oyunlar sahnelendi. Programın sonunda topluluk üyelerini tebrik eden İl Millî Eğitim Müdürü Yücel, çiçek takdim ederek "Ritimde Öğretmenler Müzik ve Dans Topluluğu" üyeleriyle hatıra fotoğrafı çekildi.

Kaynak: Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü