Neden mi ?

Sebebi çok basit ve bizim toplumumuza uyan bir durum değil aslında..12.yy’da ilk kurulan üniversitelerde giyiliyor sonrada bu kıyafetlerden kurtulup mesleki kıyafetlerle hayatlarına devam edeceklerinin simgesi olarak ta kep fırlatılıyordu..

Aslında bu kıyafetler papaz kıyafetlerinden türetilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.. günümüze kadar gelmesi tabi ki normal.. hatta bizim kültürümüzde yerini alması da normal sayılabilir..

ama biz cılkını çoktan çıkardık..ana okul, ilkokul, ortaokul ve liselerde sanki hemen yarın işbaşı yapacaklarmış gibi poz poz resimler ve onca MASRAF...

Benim takıldığım konu tam da burası..

MASRAF..

Yani israf..

Adamın onca sıkıntısı var ayın sonunu güç bela getirebiliyor hadi bakalım mezuniyet kıyafeti almaya..

Alınıyor, çocukları allanıp pullanıyor, poz poz aygın baygın resimler çok da güzel.. sadece güzel..hani meslek hani iş ?

Sonrası pek çokları için vahim...

Çocukları üniversiteye giremiyor, bir iş de aramıyor..ana-baba parasıyla 30’una kadar eğlence ortamlarında hayatın tadını çıkarırken anne ve babalarda ellerinde ki kep fırlatma resimlerine bakıp, iyi ki yapmışız, iyi ki de çocuğumuza kep fırlattırmışız diyorlar mıdır sizce ?

Bu sistemin bir parçası olmak çok kolay zor olan buna karşı çocuklarımızı bilinçlendirip bu özenti girdabına kapılmamalarını sağlayabilmektir..

Çünkü;

Birileri fena zenginleşiyor..

Sizin o cüppe ve keplere yok yere ödediğiniz paralar birilerini zengin ve mutlu ediyor ve asıl önemlisi bu kıyafetleri çocuklarına giydirmeye gücü yetmeyenlerin boynu bükük kalan çocukları..

Çok değil 20 yıl sonra hepinizin çocuklarının cüppeli resimleri kesinlikle olacak..ancak üniversite diploması ve meslek ?

Bu neye benziyor biliyor musunuz? Pamuk Prenses ve yedi cücelerin yeniden gerçek hallerine dönüp rüyadan uyanmalarına..içi dolu olanı boş olana tercih etmeli her daim..lise ve alt okullarda giyilen kep ve cüppe mesleki bir sonuç değildir...

Kep ve cüppe mesleki anlamda bir bitimin ve bir sonucun simgesidir..

Bana çook..

Kızdınız biliyorum...

Hayırlı Ramazanlar..

Ve

Saygılar..