Eğitim:
Üniversite tercihi yapacaklara hayati uyarılar

YKS sonuçları ve tercihler hakkında Ege’de Yenigün Gazetesi’ne bilgi veren Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri,Adaylar sevmediği, ilgi duymadığı ve katiyen yapamayacağını düşündüğü meslekleri yazmasınlar. Ondan sonra adaylar boşuna zaman kaybettiklerini düşünüyor. Tercihlerini yaparken derecelendirme yapsınlar. Çünkü dört dörtlük, yüzde 100 tercih olamayabiliyor. İkinci dereceden A, B, C planları yapsınlar. Bu sıralamayı yaptıktan sonra mesleğe yüklenen anlama dikkat etsinler” dedi.

YKS sonuçları ve tercihler hakkında Ege’de Yenigün Gazetesi’ne bilgi veren Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri, meslek seçimiyle ilgili Uşaklı ailelere önemli bilgiler verdi.  Mesleğin  hayat boyu bireyin kaderinde önemli bir etken olacağını belirten uzmanlar, gazetemize yaptıkları değerlendirmede, meslek seçimi ve evliliğin insan hayatı için çok önemli olduğunu dile getirdi “İnsan hayatında iki önemli tasarruf var. Birincisi meslek seçimi, ikincisi ise evliliktir. Bu iki tasarruf, ayrıntılı düşünüp doğru karar verilmesi gereken iki tasarruftur” diyen Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli uzmanlar, şu görüşleri savundu:

               Tercihlerin başarı sırasına göre yapılması gerektiğini kaydeden uzmanlar, “Adayların başarı sıralarını iyi bilmeleri gerekir. Ayrıca seçmek istedikleri mesleği belirlemeleri gerekir. Burada en çok sevdiklerini en üste almalılar. Muhakkak öncelik piramidi yapsınlar. Hepsinin piramitleri olsun. En yukarıda en çok istedikleri olsun. Altlara daha az istediklerini koyabilirler. Adaylar sevmediği, ilgi duymadığı ve katiyen yapamayacağını düşündüğü meslekleri yazmasınlar. Ondan sonra adaylar boşuna zaman kaybettiklerini düşünüyor. Tercihlerini yaparken derecelendirme yapsınlar. Çünkü dört dörtlük, yüzde 100 tercih olamayabiliyor. İkinci dereceden A, B, C planları yapsınlar. Bu sıralamayı yaptıktan sonra mesleğe yüklenen anlama dikkat etsinler.” dedi. Uzmanlar, “Cildimizi değiştiremeyiz. Ama elbisemiz değişebilir. Mesleğe fazla anlam yükledikleri zaman dünyayı onun gibi algılıyorlar. Kaygıları çok artıyor. Bu kadar kaygıya gerek yok. Sevdiği meslekte çalışmak insanın hayatında en önemli şükür sebebidir. Böyle durumlarda aday arkadaşlarımın muhakkak B ve C planları olsun. Birisi ailesinin isteği üzerine tıbba giriyor. Tıpta da öyle bir alan seçiyorki fizik ve tıpı birleştiren bir alan seçiyor. Bununla ilgili birçok uluslararası başarısı oluyor. İnsanın böyle durumlarda bazen isteklerine yorum getirmesi gerekiyor. Bu nedenle meslek seçiminde gençlere en büyük tavsiyemiz mesleklerini hayatının vazgeçilmezi ve yaşam tarzı gibi algılamasınlar.” dedi.

Meslek seçiminde kimi zaman yapılan en büyük hatanın meslek ile yaşam tarzının karıştırılması olduğunu kaydeden uzmanlar, “Harp okulunda askerlik yaşam tarzı diye öğretilirdi. Askerde komutan olan evde de komutan oluyordu. Komutan eşleri komutan oluyordu, komutan çocukları komutan oluyordu. Evde komutanlık olmaz ki. Evde babasın sen. İş ve meslek rolünü karıştırtmaya sebep oluyor. Bireyler evdeki rolleriyle mesleklerini karıştırmamalı. Kişi mesleğini en iyi şekilde yapmalı ama evdeki rollerini de ihmal etmemeli. İyi bir anne ve baba da olmalı.” tavsiyesinde bulundu.

Üniversite adaylarının meslek seçimi ve tercihi yapmadan önce mutlaka üniversiteleri ziyaret etmelerini tavsiye eden uzmanlar, “İmkanları varsa üniversiteleri ziyaret ederek hocaları görsünler. Üniversitedeki altyapıyı görsünler. Bu üniversitelerin vizyonuna baksınlar. Bu üniversite yüksek lise gibi çalışan üniversite mi yoksa meslek yeterliliği oluşturmayı hedeflemekte midir? Üniversitesinin ilk görevi meslek sahibi yapmaktır. İkincisi araştırma geliştirme ARGE yapmaktır. Üçüncüsü toplumu bilgilendirme vazifeleridir. Dördüncüsü de bilgilerin ürüne dönüşmesini sağlayan desteği var mıdır? Örneğin Teknoloji Transfer odası var mıdır? Bunlara mutlaka bakılmalıdır. Bunlara sahip olan üniversite, muhteşem bir vizyon sahibi üniversite demektir. Bu nedenle üniversiteyi seçerken de vizyon sahibi bir üniversite olmasına dikkat edilmelidir.” dedi.

Üniversite tercihi yaparken başarı sırasının göz önünde bulundurulacağını kaydeden  uzmanlar, üniversitelerin tercih danışmanlarına mutlaka başvurulması gerektiğini belirterek “Henüz meslek seçimi için karar vermemiş olanlar tercih robotlarından yararlanabilir. Tercih uzmanlarına meslek seçimi konusunda danışabilirler. Yanlış sıralama nedeniyle açıkta kalan adaylara rastlanabiliyor.

Bu uzmanlar bilinçli tercih konusunda adaylara yol gösteriyıorlar. Öğrenci tercihini kendi yapabilir ama mutlaka tercih danışmanının görüşünü alsınlar. Üniversiteden mezun olurken göğsünü gererek ‘Ben buradan mezun oldum’ diyebiliyor mu? Bunu söyleyebilmek önemli. Böyle bir seçim yaparken nitelikli bir üniversite, nitelikli hocaların olduğu, altyapının olduğu, vizyonu olan bir üniversite olması mutlaka göz önünde bulundurulmalı.” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

UŞAK EĞİTİM SEN, ÖĞRETMENLİK KANUNUNA...
Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç, öğretmenlik meslek kanununun eğitim çalışanlarını ve...

Haberi Oku