Özellikle gençleri avucunun içine alan uyuşturucu kullanımı her geçen gün daha büyük sorun olmaya devam ediyor.

Uyuşturucu çeşitliliği artarken uyuşturucu kullanım materyallerine de yenileri ekleniyor. Dün çarşıda gezerken led lamba almak için bir dükkana girdim. Burası çok çeşitli ürünleri satan bir yer. Laf lafı açtı esnaf arkadaşın anlattıkları karşısında zihnim dumura uğradı, gözlerim çay tabağı gibi oldu..
Esnaf arkadaş yaşadıklarını bana şu şekilde anlattı; “ Bu kompakt floresan lambalar var, amiyane tabirle “tipi kayık” gençler devamlı gelip benden bu lambaları alıyor. Aynı şekilde kalem parfümleri de  satın alıyorlar. Tabi ben bilmiyorum neden satın aldıklarını ama devamlı gelip aynı ürünleri alıyorlar. Bir gün sivil polisti galiba beni uyardı bu ürünlerin satışı yasaklanacak bunu alanlar piyasada kristal diye de bilinen metamfetamin’i  bunlar aracılığıyla kullanıyormuş. Tabi şaşırdım şimdi bu kompakt floresan lambaları satmıyorum.”
Tabi burada ailelere de büyük görevler düşüyor. Evlatlarını özellikle gelişme çağında bulunan çocuklarını muhakkak sıkı takibe almalılar. Onların ellerinde, yakınlarında, odalarında bu ve benzeri eşyalar bulunması durumunda muhakkak bir uzmandan yardım alarak çocuklarını bu beladan uzak tutmak için uğraş vermeleri gerekiyor. Bu tuzaklara düşen çocukların, gençlerin büyük kısmını problemli aile ortamında yetişen çocuklar ve gençler oluşturuyor. 
AVRUPA BİRLİĞİ YASAKLAMIŞTI

Whatsapp Image 2024 04 16 At 12.43.47
Konumuzun dışında olmakla beraber bu lambalar verimsizlikleri ve civa içermeleri nedeniyle daha önce yasaklanmış.
Anadolu Ajansının haberine göre Avrupa Birliği, cıvalı ampulleri sağlığa zararlı olduğu için 2021 yılında yasaklamış. 
AB Komisyonu genel aydınlatmada kullanılan düz floresan gibi cıva içeren ampuller, sağlığa ve çevreye tehdit oluşturduğu gerekçesiyle piyasada satılamayacağını. Yeni kurallara uyum sağlanması için ekonomik aktörlere 12 ila 18 ay geçiş süre imkanı verileceğini açıklamış.

Whatsapp Image 2024 04 16 At 12.43.46
AB'de enerji tasarrufu ve küresel ısınmayla mücadelede aldığı kademeli kararlar doğrultusunda 2012 yılında önce 100, ardından 75 wattlık akkor ampullerin üretimi, satışı ve ithalatını yasaklamış.