Uşak Üniversitesine Tıp Fakültesinin açılması için bir çok kişi mücadele etmişti. Ben de şehrimizde bir Tıp Fakültesi açılmasını isteyenlerdendim.

Bununla ilgili olarak da bir çok haber yaptım. Sonuçta Tıp Fakültesi açıldı ve 02.12.2016 tarihinde Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı ile Uşak Üniversitesi Rektörlüğü arasında birlikte kullanım protokolü imzalandı.

Her ne olduysa ondan sonra oldu, hastanemizden her geçen gün farklı sorunlar, farklı serzenişler, şikayetler yükselmeye başladı. Biz araştırma, geliştirme hastanesi olduk diye sevinirken eskiyi de arar olduk, tabiri caizse Dimyat’a pirinç aramaya giderken evdeki bulguru da kaybettik.

Olan yine vatandaşa oldu, olan yine hiçbir yerde tanıdığı, torpili olmayan insanlara oldu. Birileri işlerini bir şeklide halletti ama çoğunluk gerçekten mağdur oldu, olmaya devam ediyor.

Burada sadece yaşadığım bir olaydan bahsedeceğim yazacak şey çok ama fazla vaktinizi almak istemiyorum.

Babam kanser hastası, yaklaşık bir yıl önce tanısı kondu. Uşak’ta safra kesesi ameliyatı olunca patolojiden gelen sonuç üzerine bizi başka illere göndermeye başladılar. İlk önce Afyonkarahisar’a gittik, orada karaciğer ameliyatı olduk, bu ameliyatı UŞAK YAPAMADI! Allah’tan Tıbbı Onkoloji Bölümünde  1 doktor vardı da babamın kemoterapi tedavisini Uşak’ta yürütebildik, ara ara yine Afyonkarahisar’a gittik çünkü PED çekimi UŞAK’TA YAPILAMIYOR. (inşallah yılbaşından sonra gelecekmiş) Sonrasında babamın karın boşluğunda su birikmeye başladı ve bu suyun alınması gerekti ama Uşak Araştır-Ma, Geliştir-Me Hastanesinde bunu alabilecek bir doktor yok denildi, zar zor iğne ucuyla bir defa aldılar ardından  bizi Kütahya’ya gönderdiler. Kütahya Evliya Çelebi’de babama drenaj kateteri takıldı, lokal anestezi ile yapılan görece basit bir operasyon ama bunun ne kadar yapılamaz bir şey olduğunu kateter tıkanınca anladık. Tıkanan bu kateteri Uşak Araştır-Ma, Geliştir-Me Hastanesi açamadı bizi yine Kütahya’ya gönderdi 10 dakikalık bir işlem için Kütahya’ya gittik geldik. Kateterin yeri değişmesi gerekiyor dediler ve bize 4 sonraya yatış için randevu verdiler. Uşak’a döndük milletvekili de dahil aramadığım kimse kalmadı, bu işlemi burada yapamaz mıyız diye? YAPAMIYOR MUŞUZ!!! Başhekim yardımcısı ‘Bu alanda yeterli doktorumuz yok biz size sıra versek en az 1 ay sonraya veririz siz bence oraya gidin’ dedi. AK Partili Doktor Milletvekilimiz de siz Kütahya’ya gidin dedi. Ne yapalım biz de mecburen Kütahya’ya gideceğiz.

Babam şu anda Uşak Araştır-Ma, Geliştir-Me Hastanesi İç Hastalıkları Servisinde yatıyor ve vücudu her gün daha fazla su toplamaya devam ediyor ve Tıp fakültemiz, hastanemiz, teçhizatımız, doktorlarımız  bu sıvıyı alacak yeterlilikte değil!!!

Hastanenin internet sitesinde Girişimsel radyoloji bölümü hakkında verilen bilgiler şu şekilde ;

Girişimsel radyoloji bölümü;  (Tanıya yönelik ince ve kalın iğne biyopsileri, anjiyografi işlemleri;  tedaviye yönelik abse drenajı, perkütan biliyer drenaj, radyofrekans (RF) ablasyon gibi nonvasküler girişimsel işlemler ile embolizasyon, tümör tedavisi, stentleme, balon anjiyoplasti vb vasküler girişimsel işlemler)

Bölümümüzde; 1 profesör, 1 yardımcı doçent ve sağlık bakanlığı kadrosunda çalışan 7 radyoloji uzmanı, 40 röntgen teknisyeni ve 12 bilgi işlem personelinden oluşmaktadır. Ayrıca hizmet alımı bünyesinde çalışan teknisyen ve yardımcı personelden oluşan 16 elemanımız bulunmaktadır.

(BU KADAR PERSONEL TIKANAN BİR KETETERİ AÇAMADI YA…)

TEŞEKKÜR: Tıbbı Onkoloji Uzmanı Ahmet Bilgehan Şahin Uşak’tan ayrıldı, bence Uşak kaybetti. Mesai mefhumu gözetmeden çok özverili bir şekilde çalışan biriydi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Onun yerine gelen doktorumuz Murat Eser’e  da çok teşekkür ederim hafta sonu demeden babamla ilgilendi, ilgilenmeye devam ediyor.

GEREKLİ ; Türkiye’de ve Uşak’ta kanser vakaları her geçen gün artıyor. Kanser, ölüm nedenleri arasında ikici sırada ve Uşak’ta bu alanda tek bir doktor var, teçhizat da yetersiz. Bence Uşak’a en az 2 doktor daha gerekiyor. Kanser hastaları poliklinik önünde saatlerce bekliyor. Doğal olarak herkes kendi işini yaptırmak için uğraşıyor, sekreterler saç baş yoluyor.