Bu uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizen Akcura; “Bir maden şirketi, yani Anadolu Export, Murat Dağı ÇED dosyası reddedildi diye Çevre ve Şehircilik İklim Bakanlığı'na karşı dava açtı.” Dedi. 

Whatsapp Image 2024 05 09 At 17.26.03 (1)
Murat Dağı Yok Olmasın Platformu olarak Murat Dağı’nda madencilik faaliyetlerinin yapılmaması için geçmiş yıllarda nasıl mücadele ettilerse şimdi de Bakanlığın yanında maden şirketine karşı mücadele etmeye devam edeceklerini aktaran Akcura: “Dağımızı, suyumuzu, havamızı, doğamızı savunmaya devam edeceğiz. Bu amaçla; hem kamuoyunu bilgilendirmek, hem müdahil olma çağrısı yapmak; hem de basın mensuplarını bilgilendirme amacıyla 11 Mayıs Cumartesi günü saat 11:00'de Mimarlar Odası binasında bir basın toplantısı ve açıklaması düzenleyeceğiz” dedi.
BAKAN MURAT DAĞI’NI MİLLİ PARK YAPMAK İÇİN SÖZ VERMİŞTİ

Whatsapp Image 2024 05 09 At 17.26.02
inşaat Mühendisleri Odası Uşak Şube Başkanı Ümit Alp Uşak’ı ziyaret eden Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki’den Murat Dağı’nın milli park olması için söz aldığını söylemişti. 
Alp konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Uşak’ta İsmet Paşa Caddesinin açılışına ve Çarşamba pazarının yenilenmesi projesinin başlama törenine katılan Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki ile görüşme fırsatı bulduğunu ifade etmişti. 

Whatsapp Image 2024 05 09 At 17.26.03
Alp ,Bakan Özhaseki’nin kendisine Murat Dağı’nın milli park olmasının önemli olduğunu vurguladığını, milli park konusundaki çalışmaları takip etmesi ve bir tıkanıklık olursa şayet, kendi Bakanlığının üzerine düşeni yapması için özel kalem müdürüne talimat verdiğini, İlgili özel kalem müdürünün kendisinde ön bilgileri aldığını ve  ‘yetkili arkadaşlar sizinle daima irtibatta kalacaktır’  dediğini söylemişti.
KONUYA İLİŞKİN DAHA ÖNCE YAPTIĞIMIZ HABERLERDEN BAZILARI:

- Bakan Söz Verdi Murat Dağı Milli Park Olacak (HABER İÇİN TIKLAYINIZ)
- Madenciler Murat Dağından Vazgeçmiyor (HABER İÇİN TIKLAYINIZ)
-  “Murat Dağı’ndan Son Madenciyi Kovuncaya Kadar Mücadelemiz Devam Edecek” (HABER İÇİN TIKLAYINIZ)
- Uşak Belediyesi de altın madeni için itiraz dilekçesi verdi. (HABER İÇİN TIKLAYINIZ)
- “Murat Dağı’nın Yok Olması Demek Temiz Su ve Gıdanın Olmaması Demek” (HABER İÇİN TIKLAYINIZ)
 

Muhabir: HALİL ASLAN