UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

İngiltere merkezli Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan ve dünyadaki üniversiteleri Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDGs) doğrultusunda değerlendiren “Impact Rankings-Üniversitelerin Etki Sıralaması 2024” listesinde Uşak Üniversitesi önemli bir başarıya imza attı. 125 ülke ve bölgeden toplam 1963 üniversitenin araştırma, yönetim, sosyal yardım ve öğretim alanlarında 17 göstergeye göre değerlendirildiği sıralamada, Uşak Üniversitesi geçen yıla göre bir üst seviyeye yükselerek dünyada 1001-1500 arası üniversiteler arasında yer aldı.

Türkiye’den 91 üniversitenin bulunduğu listede Uşak Üniversitesi, “SDG-4, Nitelikli Eğitim”, “SDG-7, Uygun Fiyatlı ve Temiz Enerji”, “SDG-9 Endüstri Yenilik ve Altyapı” başlıklarında 401-600 sıralamasında yer aldı. Ayrıca, “SDG-6, Temiz Su ve Arıtma” ve “SDG-11, Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” başlıklarında 601-800 aralığında yer alırken, “SDG-5, Cinsiyet Eşitliği” ve “SDG-17, Amaçlar İçin Ortaklıklar” başlıklarında ise 801-1000 aralığında konumlandı. Uşak Üniversitesi, bu yıl toplamda 17 başlığın 10 tanesinde dereceye girmeyi başardı.

Uşak Üniversitesinin 2024 Times Higher Education Etki Sıralaması listesinde bir kez daha yer almasının gururunu yaşadıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, üniversite olarak kalite çalışmalarıyla stratejik hedeflere emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti. Prof. Dr. Savaş: “Listeye Türkiye’den 100 üniversite dahil edildi. Bu üniversitelerden birçoğu bizden daha eski bir geçmişe sahip. Uşak Üniversitesi olarak sadece 18 yıl gibi kısa bir sürede, Türkiye’nin değil, dünyanın saygın üniversiteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Bu başarı, üniversitemizde uyguladığımız kalite çalışmaları, akreditasyon ve uluslararasılaşma faaliyetlerinin bir sonucudur.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Savaş, Uşak Üniversitesinin bu başarısında başta yöneticiler olmak üzere tüm akademik ve idari personelin katkısının büyük olduğunu belirterek kendilerine teşekkür etti. Ayrıca, THE tarafından yapılan sıralamanın yükseköğretim kurumları için önemli bir gösterge olduğunu vurguladı. Savaş; “2024 YKS tercih döneminde üniversitemizi tercih eden öğrenciler, sadece bir alanda meslek sahibi olmakla kalmayacak, uluslararası alanda tanınan ve diploması geçerli bir üniversitede eğitim alma fırsatına da sahip olacaklar.” dedi.

Kaynak: UŞAK ÜNİVERSİTESİ