Uşak’ta antika eşya mezatları, düzenli olarak haftada veya 15 günde bir Uşak’ın tarihi Bedesten Çarşısı’nda devam ediyor. Kış döneminde Ahmet Yılıncıoğlu İşhanı’nda yapılan antika eşya mezatları, tekrar Uşak Bedesten Çarşısı’na alındı. Yaz ve kış döneminde eğlenceli ve keyifli zaman geçirmek isteyenler için ayrı bir meraka dönüşen antika eşya mezatının gelirinin belli bir kısmı Uşşak Aşevi’ne veriliyor. Zaman zaman maddi sorunlar yaşayan öğrenciler için de mezatlar yapan Uşak Antika Sevenler Derneği, akşam saat 21:00 ile 24:00 arasında açık artırmaları gerçekleştiriyor. Dernek Başkanı İbrahim Efe ve yöneticileri, diğer illerden mezatlara katılım sağlanması için ayrıca bir çalışma ortaya koyuyor. 
Gramofon, kılıç, bıçak, oyuncak, müzik plakları ve kasetlerinden eski terazilere kadar akla gelen bir çok antika özelliği taşıyan eşya burada satılıyor. Piyasaya göre çok daha uygun fiyata satılan antika eşyaların yoğun bir takipçi kitlesi de var.
UNUTLAMAYA YÜZ TUTAN EŞYALAR

Whatsapp Image 2024 05 27 At 13.35.56
Antika mezatlarında satılan eşyalar hakkında konuşan Dernek Başkanı İbrahim Efe, şu ifadeleri kullandı: “Mezatlarımızı düzenli olarak yapıyoruz ve Cumartesi akşamlar burada keyifli ve heyecanlı anlar yaşanıyor. Her bütçeye uygun antika eşyalar burada mevcut. 100 liradan 100 bin liraya kadar mezatımıza çıkan eşya oldu. Hatta bir defasında antika otomobili dahi burada mezatla satışa çıkarıldı. Burada yaptığımız mezat programlarının gelirinin belli bir kısmını Uşşak Aşevine veriyoruz. Ayrıca zaman zaman çeşitli amaçlarla yardım mezatlarımız da oluyor.”

Whatsapp Image 2024 05 27 At 13.35.55
Mezatların unutulmaya yüz tutan eşyaların hatırlanması için de bir fırsat olduğunu dile getiren İbrahim Efe, şöyle devam etti:  “Bundan 20 yıl önce hayatımızda önemli bir yer edinen bir çok eşya bugün kullanılmıyor ve unutulmaya da yüz tuttu. Önceleri müzik dinlemek için kaset ve daha öncesinde de plaklar vardı. Şu anda ürünlerin tamamı müzeye kalktı. Yakın tarihimizi hatırlama ve teknoloji çağına gelirken hangi yollardan geçtiğimizi görmemiz açısından mezatlarımızın önemli olduğunu düşünüyorum. Keyifli bir gün geçirmek ve heyecanlı anlar yaşamak isteyen tüm Uşaklı hemşehrilerimizi mezatlarımıza davet ediyoruz. Çayımız da var buyursunlar gelsinler”. 

Muhabir: Zülal Karadedeli