UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Avukat ve daha önce Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Hüseyin Ufuk Uğur ve basın emekçisi Ali Araslı, Doğruya Doğru Programında, Uşak’ta şehiriçi ulaşımı sağlayan otobüslerde uygulanacak olan kart sistemi masaya yatırıldı. Daha önce kartlı sistemle ilgili bazı davalara baktığını belirten avukat Hüseyin Ufuk Uğur, Uşak’a kurulmak istenen sistemin 10 yıl öncesinin teknolojisi olduğunu kaydetti. 
İhale süreciyle ilgili konuşan Uğur, şöyle dedi:
“2012 yılında yapılan ihale usulü aykırıydı ve hafif raylı sistemle bu işi yapmayı şart koşmuştu. Rekabet koşullarında bu işi hafif raylı sistemde yapmayı şart saydığı için isim konmamıştı. Uşak’ta hafif raylı sistem yok. Teknolojiye karşı değiliz ancak burada mevzuata aykırılığı fark ettik. Bir müvekkilim adına o dönemde ihaleye girmiştim. Müvekkilim teknolojik işlerle çok ilgisi olmasına rağmen hafif raylı sistem adına kart satmamıştı. Bu ihalenin mevzuata aykırılığı mahkeme kararıyla iptal edildi. Bu kart sistemi, otobüs sahiplerine çok acı tatlar bıraktı.”
Önceki dönem belediye yönetiminin 4 defa bu konuda ihaleye çıktığını belirten Hüseyin Ufuk Uğur, şu ifadeleri kullandı: 
“Uşak Belediyesi eski teknolojiye göre bu ihaleyi gerçekleştirdi. İhaleyi yine aynı şirket adı ve artık kart sistemi de kendi içinde eski bir sistem. Akıllı kente bir çok il geçmeye başladı. Iğdır ve Karaman’da da akıllı kent var. Bu bir aplikasyon ve sistemde otobüslerin durumu, ödemeler, otoparkların boş olup olmadığı ve yolların durumu yer alıyor. Bu kart sistemi teknolojik olarak eski ve 2012 yılının teknolojisi. Son yapılan ihalede bugünkü şirketten farklı bir firma ihaleyi aldı. Önceki dönemdeki mevcut belediye başkan yardımcısı hala görevde ve belediye başkanımız bu ihaleyi 5 ay boyunca imzalamadı. Ve ihale yine Türkiye genelinde memnuniyetsizliklerin olduğu firmaya verildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve TÖHOB Genel Başkanı Kurtuluş Kara ile bir çok esnaf bu konuda rahatsızlığını dile getirdi.”
“Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer, ama bu söz Uşak Belediyesi için geçerli değil” diyen Uğur, şöyle devam etti: “Esnaf bu eski yöntem sistemden yaka silktiğini belirtiyor. Fakat bizim belediyemiz, seçimden önce bu şirkete 3 milyon TL ödeme yapmış. Bunu yaparken bu kart sisteminin montajı yüzde 8 dolayındaydı ve böyle bir şekilde nasıl ödeme yapıldı? 10 yıl sonra yeniden zararı Uşak çekiyor. Bu şirkette ne buluyorlar? Türkiye’deki bir çok belediye aplikasyon sistemine geçti ve bu kart işi artık bitti diyebiliriz. Bu şirket geldiğinde yine yükleme için ayrı bir para verilecek, cihaz için ayrı bir bedel esnafa çıkıyor ve Mansur Yavaş’ın da belirttiği gibi yeterince kart basılmıyor. Bunun zararını tüm Uşak görür.” 
31 Mart’ta seçilen Belediye Başkanı Özkan Yalım’ın sistemle ilgili çalışmaları devam ettirdiğini kaydeden Hüseyin Ufuk Uğur, şöyle söyledi: “Tabii belediyeyi dışarıdan bakarak belli bir yere kadar görebiliriz. Fakat bu sistemin eski teknoloji olduğunu unutmamak gerekiyor. Ben Özkan Başkan’ın bu konuda iyi niyetli olduğunu düşünüyorum. Bu seçimi kim kazansa bu kart sistemini iptal ederdi. Aklın yolu bir, çünkü teknoloji eski.”
Seçim önü konuşan Özkan Yalım, “Bu yazılıma para vermeye gerek yok” demişti!
Seçimden 15 gün önce kartlı ulaşım sistemi hakkında konuşan 31 Mart’ta göreve gelen Uşak Belediye Başkanı CHP’li Özkan Yalım, şu ifadeyi kullanmıştı: 
“Elektronik kart sistemine geçilmek isteniyor. Geçmişte bu sistem uygulanmış ve bu makine ve diğer depozito parası ve kartlardaki paralar da kalmış. Bu yazılıma para vermeye gerek yok. Getireceğim, ücretsiz getireceğim. Yüzde 4 diyorlar ama bu dipsiz bir kuyu. Bu işi en iyi şekilde yapacağımızı ve vatandaşımızı mağdur etmeyeceğimizin sözünü veriyorum. Bunun hesabını hukuk olarak soracağımı belirtmek istiyorum.” 
HALİL ASLAN

Editör: Zülal Karadedeli