Kolejin 6-A sınıfı öğrencileri ve Türkçe öğretmeni Volkan Yıldırım İsmet Paşa Caddesi ve etrafındaki esnafları gezerek tabelalarında Türkçe kelime kullananlara çiçek hediye etti.

Eski Belediye arasında aktar olarak hizmet veren Ahmet Genç’i ziyaret eden öğrenciler tabelasında Türkçe kelimeler kullandığı için kendisine teşekkür ederek çiçek ikram ettiler. Genç de küçük öğrencilere hurma hediye etti.  Genç ziyaret hakkındaki düşüncelerini şu şekilde anlattı: “ İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Ben de bu konularda hassasımdır, mesela yeni binalarımız yapılıyor, Ahmet Center gibi isimler veriliyor, halbuki kimse anlamıyor, anlasa dahi gerek yok. Bizde yabancı hayranlığı var. Ben 40 yıldır esnaflık yapıyorum hiçbir zaman yabancı isim, kelime kullanmadım. Bu duyarlı davranışlarından dolayı öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Herkesin duyarlı olmasını tavsiye ediyorum. Biz Türkiyeliyiz, Türküz, Türkçe konuşmalıyız, Türkçe yazmalıyız”

Şafak Öncü Koleji’nde Türkçe Öğretmeni olarak görev yapan Volkan Yıldırım son yıllarda Türkçe kelimelerin kullanımının giderek azaldığını fark ettiklerini söyledi. Bu yüzden böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini aktaran Yıldırım; “ İsmet Paşa Caddesindeki ve etrafındaki esnaflarımızın ne kadarının Türkçe’yi kullandığını ne kadarın da farklı dillerden kelimeler tercih ettiğine bakmak için öğrencilerimizle birlikte dolaşıyoruz. Türkçe kelime kullanan esnaflarımıza da çiçek hediyemiz oluyor. Hem öğrencilerimiz için bir farkındalık oluyor hem de esnafımızın ve halkımızın bu konuya daha dikkatli yaklaşacağını düşünüyoruz”

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ  - ZÜLAL KARADEDELİ

Editör: Zülal Karadedeli