TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen maaş düzenlemesine göre; birden fazla maaş ve huzur hakkı alan kamu çalışanlarının alacağı ücret 92 bin TL'ye geçmeyecek. Tasarının geçmesi durumunda Valiler ve diğer kamu görevlileri artık belli bir limite kadar para alacaklar. 
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibi tasarruf tedbirleri kapsamında kamuda birden fazla maaş dönemini bitiriyor. Buna göre kamuda farklı görevler alanların maaşları 92 bin TL'yle sınırlanacak. Buna göre bakanlıklarda görev yapan müfettiş, valiler ve diğer kamu görevlileri, maaş, huzur hakkı ve diğer hak edişler adı altında toplam 92 bin TL'nin üzerinde maaş alamayacak. 
En yüksek devlet memuru maaşı olan 92 bin TL'ye geçmeyecek olan birden fazla maaş düzenlemesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor. 
AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, başkanlığında toplanan Plan ve Bütçe Komisyonu, kamuda tasarruf ve birden fazla maaşı içiren düzenlemeyi, TBMM Genel Kuruluna sevk edecek.
92 BİN TL'NİN ÜZERİNDEKİ ÖDEMELER HAZİNE'YE AKTARILIYOR
İlgili düzenleme, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda şu başlıkta ele alındı; "Özel veya kamu ayrımı gözetilmeksizin her statüdeki kurum ve kuruluşun yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu, danışma kurulu üyeliğinde ve komisyon, heyet, komite ile benzeri organlarda görev alanlara, kurum içi ve kurum dışı ayrımı yapılmaksızın bu görevlerinden sadece biri için ücret ödenebilecek."
Düzenleme, kamu görevlilerinin aldığı ve 92 bin TL'yi aşan alacaklarının Hazine'ye gelir olarak kaydedilmesini öngörüyor. Yeni düzenlemenin yasalaşması durumunda, birden fazla maaş alan kamu görevlilerinin maaş durumlarını, yine Hazine ve Maliye Bakanlığı takip edip denetleyecek.
AKARYAKIT HARCAMALARI DA TASARRUF TEDBİRLERİNE UYACAK
Öte yandan kamudaki akaryakıt harcamaları da tasarruf tedbirlerine uyacak şekilde yeniden gözden geçiriliyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınan akaryakıt düzenlemesinde, farklı plakadaki araçlara akaryakıt dolumu yapan kamu görevlisi ve ilgili kurumlar hakkında disiplin süreci başlatılacak.     
HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli