Uşak’ta insan sirkülasyonun en fazla olduğu yerlerden biri Atapark, tabi burada insanlar kadar hayvan sirkülasyonu da bir hayli yüksek. Bu günlerde buradaki hayvanlardan bir hayli şikayet geliyor, birisi çocuğuma saldırdı diyor bir başkası sürü halinde üzerime geldiler diyor, bu konuyu gündeme getirmemizi istiyorlar. Konuyu araştırdığımda trajikomik olaylarla karşılaştım. Anladığım kadarıyla İş dönüyor dolaşıyor insan mı? hayvan mı? Paradoksuna dayanıyor.

Bir taraf çoluğumuz, çocuğumuz tehlikede diyor, diğer taraf oğlum kızım diye hitap ettiği köpeklerin, kedilerin toplanmasına karşı çıkıyor, çık işin içinde çıkabilirsen. Hatta Atapak’ın göbeğinde çalışan  bir arkadaşım burada “hayvan sever terörü” yaşanıyor dedi ve yaşananları şu şekilde anlattı; “ Hayvanlar genellikle sürü halinde dolaşıyorlar ve ara ara insanlara saldırıyorlar, tabi vatandaş doğal olarak şikayet ediyor, hayvanlar görevliler tarafından toplandığında ise bu sefer sahneye hayvan severler çıkıyor, hemen örgütleniyorlar, baskı üzerine baskı, geri bıraktırıyorlar. Kısır döngü bu şekilde sürüp gidiyor”

MAVİ ŞEHİR’DEKİ BİR HAYVAN İÇİN KARDENİZ BÖLGESİNDEN ARAYIP TEHDİT ETMİŞLER

Arkadaşımın bu iddiasını araştırdım, yetkililer de bunun doğruluğunu teyit ettiler. Hatta  Belediyedeki yetkili Bölme kasabasının yakınında yer alan Mavi Şehir’den şikayet üzerine bir hayvan aldıklarını çok geçmeden Karadeniz Bölgesindeki bir ilden kendisinin aranarak tehdit edildiğini söyledi. Arayan kadın;  “Onu hemen bırakacaksın bir de bıraktığına dair video çekeceksin bana göndereceksin,  yoksa seni şu bakana şikayet ederim” demiş.

WhatsApp Image 2023-05-26 at 12.16.41 (1)

Bu işi Avrupalılar nasıl yapmış diye baktım,  ve Avrupa’da yaşayan akrabalarıma sordum.  Aldığım cevap şu şekilde; "Burada herkes sahiplendiği hayvanına ölünceye kadar bakar hatta öldüklerinde onlara mezar bile yaparlar.  Kimse  sahiplendiği hayvanı bakamıyorum diye sokağa bırakmaz, sokakta da başı boş havyan göremezsiniz. Ya şehir dışında doğal ortamına bırakılırlar yada gayet tertipli düzenli barınaklara alırlar”  Bizde Nasıl?  Daha geçen gün Uşak Üniversitesinde cins bir köpeğin sokağa bırakıldığını gördüm, sağ olsun üniversite çalışanları sahip çıkmışlar, bakıyorlar. (Bu arada köpeğin cins olup olmaması önemli değil, sadece sahiplenilip bırakıldığını ifade etmek istedim) Hayvan sever Jakobenler bu konu üzerinde biraz çalışsa iyi olur.

Peki Bunun Çözümü Ne?

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık… Her iki tarafı da incitmeden bir çözüm bulmak zorundayız. Kesinlikle hayvanlara eziyet edilmemeli ama  hayvanların insanlara eziyet etmesinin de önüne geçilmeli.  Yetkililerin ifadesine göre bunun için yasal bir düzenlemeye ihtiyaç var, seçimden sonra çalışmaları başlatmayı düşünüyorlar. Hadi Hayırlısı.