Siyasi hayatındaki en önemli başarısı CHP Genel Başkanı olmak ve bu makamda yıllarca kalabilmek olan Kemal Kılıçdaroğlu 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı seçilemezse (ki öyle görünüyor) siyaseten cenazeye dönüşecek.

İlk yenilgisini 2009 yerel seçimlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında Kadir Topbaş karşısında alan Kemal Kılıçdaroğlu, bu yenilgiden iyi bir ders almış olmalı ki CHP Genel Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde hiçbir seçimde aday olmadı.

Ekmeleddin hezimetinden sonra tahtı sallanan Kılıçdaroğlu ne yaptı etti koltuğu Muharrem İnce’ye kaptırmadı. Eklemeddin’in yerine kendisi aday olsaydı belki bu günleri de göremezdi. Arkasından 2018 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde “yine” aday olmayan Kılıçdaroğlu “Gel Bakalım Muharrem” dedi ve yenilginin faturası İnce’ye kesti. Bir seçimden de CHP Genel Başkanı olarak çıkmayı başaran Kılıçdaroğlu  görevine devam etti.

14 Mayıs öncesi muhalefetin bütün yayın organları seçimi ilk turda kazanılacağı yönünde yoğun bir propaganda yürütmüştü. İddialı konuşmaların kaynağı olarak da yapılan anketler öne sürülüyordu. Ancak bütün bunların bir kandırmaca olduğu 14 Mayıs’ta ortaya çıktı. Vatandaş TBMM’de çoğunluğu Cumhur ittifakına verirken Recep Tayyip Erdoğan  başkanlığı kıl payı kaçırdı. Seçimin ikinci turunda çok büyük ihtimalle Erdoğan 2’nci kez başkan seçilecek ve  Kıılıçdaroğlu için tehlike  çanları çalmaya başlayacak. “CHP’de Genel Başkan Kalma Uzmanı” olan Kılıçdaroğlu, seçimi kaybettiğinde bu uzmanlığını nasıl konuşturacak ya da konuşturabilecek mi merak ediyorum.