2022-2023 Sezonunda 2.Lig Kırmızı Grupta yer alan Uşakspor lige Diyarbekirspor deplesmanından 1-0 mağlup ayrılarak başladı. Takımın devir işlemleri, geç yapılan transferler, yeni hoca, yeni yönetim ve yeni bir sezon… Ligin başı ama şunu net söylemeliyim ki; Uşakspor’u zor değil, çok zor bir sezon bekliyor

İYİ Mİ OLDU KÖTÜ MÜ OLDU BUNU ZAMAN GÖSTERECEK

Uşakspor sezon öncesi çok uzayan bir devir sürecine girdi. Takım satılacak, satıldı, geri kaldı, şu alacak, bu verecek derken nihayetinde takım Uşaklı olmayan, Galatasaray yönetiminin birçok alanında üst düzey yöneticilik yapan Ural Aküzüm ve ekibine  devredildi. Benim için yönetimin el değiştirmesi gerekiyordu ama Uşaklı iş adamlarından ses soluk çıkmayınca belediyede kalması en azından daha iyisiydi. Takımın yeni patronları Uşaklı değil. Bu öncelikle Uşaklı iş adamlarının ayıbıdır. Ama artık iş bittikten sonra meseleyi fazla uzatmaya gerek yok. Yeni yönetim ile birlikte hoca Bülent Akın oldu. Alt liglerden, üst liglerden genç oyuncular toplandı ve bir takım oluşturuldu. Bence çok yetersiz. Böyle olacaktı o zaman neden takım el değiştirdi denilebilir. İyi mi oldu kötü mü bunu zaman gösterecek. Görüp ona göre değerlendireceğiz.

İLK MAÇ DİYARBEKİRSPOR = 1-0 MAĞLUP

Kırmızı grupta iyi takım kuran takımlar da oldu. Bunlardan bir tanesi de Diyarbekirspor. Beyaz Grup, Kırmızı Grup ayırmadan tüm takımları, maçlarını yakından takip ettiğimiz için birçok oyuncuyu, takımı iyi tanıyoruz, buna göre de bir yorum yapabiliyoruz. Diyarbekirspor bana göre Kırmızı grupta net play-off adayı. Şampiyonluk için yeterli değiller ama ilk 6 da yerlerini alırlar. O yüzden bu maçtan önce ben ev sahibi ekibi Uşak karşısında net favori görüyordum. Uşakspor son dakikalara kadar iyi dirense de 90+7 de kornerden gelen gol ile ev sahibi ekip 3 puanı aldı. Uşakspor böylelikle lige mağlubiyet ile başlamış oldu.

EVİNDE İLK MAÇ

2. haftada Uşakspor, Pazar günü saat: 17.00 evinde Karacabeyspor ile karşı karşıya gelecek. Ben de o gün maçta olacağım. Bu kez daha zor bir maç olacak. Rakip geçen senede Uşak ile aynı gruptaydı ve play-off a kaldılar. Maç öncesi şöyle iki takımı değerlendirdiğimizde ev sahibi Uşakspor bu hafta içi yine birkaç genç oyuncu ile anlaştı. Özellikle savunma hattına çok fazla transfer yapıldı. Hücum hattında ise kanatlar ve forvet de iş bitirici bir isim yok. O yüzden Uşakspor gol anlamında çok zorlanacak. Misafir takım Karacabey ise ilk hafta kendi evinde grubun net şampiyonluk adayı olan bu sene çok kaliteli kadro kuran Bucaspor ile berabere kaldı. Recep Çetin’in başında olduğu Karacebey’de Uğur Mustafa gibi, Ahmet Eren gibi kaliteli oyuncular var. Daha önce Uşakspor’da da oynayan Abdullah Balıkçı’yı da büyük ölçüde transfer ettiler gibi. Atak oynayan bir takım. Belki de bu maça ikili forvet ile çıkacaklar. O yüzden Uşakspor savunmasını epeyce rahatsız edecekler. Ben bu maçta Karacabey’i kağıt üzerinde favori görüyorum.

GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ

Grupta birçok takım çok hırslı. Uşakspor ise kadrosu bakımında yetersiz. Takımda tecrübeli kaliteli birkaç oyuncu olmalıydı. Alınan genç oyuncular yetenekli oyuncular ama maalesef ben lig için yeterli görmüyorum. Yönetim bundan önce Niğde Anadolu Futbol Kulübünü de satın almış yine aynı şekilde genç oyuncuları toplamış ve Niğde küme düşmüştü. Takım içinde her şeye rağmen iddialı görüşler var ama görünen köy kılavuz istemez. Ligin başı ama benim lig başlarında yaptığım tahminler genelde gerçekleşiyor maalesef. Uşakspor bu sene belki düşmez ama düşme hattında oynar. Son 6-7 takımdan birisi olur. İnşallah yanılırım. Uşakspor taraftarı biraz duygusal yaklaştıkları için play-off’a kalmayı geçtim şampiyonluk düşünenler bile var. Bu şehrin insanlarının hayalleri hep büyüktür. Uşak taraftarı Pazar günü stadı dolduracak. Bu taraftar daha iyi takımla daha iyi oyun ile daya iti stadyum da daha iyi ligi hak ediyor.