Uşak’ta türban sorunsalı yaşanıyor. Belediye yönetimi değişince insanların kılık kıyafeti de değişmeye başladı. Belediye yönetimine şirin gözükmek isteyenler, ya sol sendikaya geçti ya da türbanı çıkarıp takiye yaptı...

Uşak’ta türban sorunsalı diye bir şey meğer varmış. 22 yıllık AK Parti iktidarında türbanlı olanların sayısı bir hayli arttı.
Tabii anasından ve atasından gördüğü kural gereği kapananlar da yoğun bir şekilde var. Bunun dışında dini düşünce ve duygularla da kapalı olanlara da saygı duyuyorum.
İsteyen açılır isteyen kapanır… Buraya kadar toplumun hepsi hemfikir. Bir dönem okullarda türban mücadelesi veriliyordu. O dönemlerde sağcısı-solcusu tüm gruplar bu konularda özgürlüklerden yana tutum sergiledi.
Tabii devletin idaresindeki yöneticiler, yasa ve yönetmeliklere göre hareket ettiği için onlar adına durum biraz daha farklıydı.
2002’de iktidara gelen AK Parti’yle beraber türbanlı sayısında da ciddi bir artış gözlendi.
UŞAK’TA TERSİNE TAKİYE DÖNEMİ
AK Parti iktidarda olduğu için iktidara yakın görmek adına kapananların bazıları, 31 Mart 2024 seçimlerinden sonra türbanları çıkardılar.
Uşak’ta da bunun somut örnekleri el değiştiren Uşak Belediyesi’nde görülüyor.
UKAMER’de de benzer durumlara rastlanmış. Burada AK Parti döneminden kalan 2 kadın, yönetim değişince türbanları çıkarmışlar.
Şimdi burada 2 soru akla geliyor;
-Bu tutumdaki insanlara daha önceki yönetimde baskı mı yapıldı da kapandılar?
-Yoksa yeni gelen yönetim açılmaları için baskı mı oluşturdu?
Bence 2’sinin de cevabı HAYIR…
Nasıl ki Uşak Belediye Başkan Yardımcısı olan memur, seçimin ertesi günü sol sendikaya geçerek yeni gelen yönetime şirin gözükmeye çalışıyorsa, türban çıkaranlar da aynı düşünceyi güdüyorlar.
Daha önce sık sık dile getirdik; önemli olan belediye yönetimlerinin değişmesi değil; insanların renginin değişmesi.
Kendi düşünce ve görüşlerinizi savunarak da belediye başkanı veya yardımcılarıyla diyalog kurabilirsiniz.
Bunun için karşınızdakine takiye yapmanıza gerek yok.
AK Parti zamanında türban takmak nasıl ki takiyeyse, türban çıkarmak veya sol sendikaya geçmek de aynı ölçüde takiyedir.
HABERİMİZİN ARDINDAN İŞTEN ÇIKARILANLARA KAĞITLAR OKUTULMAYA BAŞLANMIŞ!
Daha önce işten çıkarılan çalışanlarla ilgili bir haber de yapmıştım. Bu haberde işten çıkarılanlara kağıtların imzalatılmak istendiğini ve bunu okumak isteyenlere müsaade edilmediği yer alıyordu.
Edindiğim bilgilere göre haberden sonra isteyenlere kağıtlar okutulmaya başlanmış.