Yürüyüşün sonunda Tiritoğlu Parkında basın açıklaması yapıldı.

Dernekler, uyutma işleminin yumuşatılarak söylenmesine rağmen, aslında öldürme anlamına geldiğini belirtti. Bu düzenlemenin yalnızca başıboş ve kırsal alandaki köpekleri değil, mahallelerde yaşayan, sevecen ve uysal köpeklerin de hayatını tehdit ettiğine dikkat çekildi. Açıklamada, "Üzülerek söylüyoruz ki tüm hayvanlarımız tehdit altındadır" denildi.

“HAYVANLAR DA DÜNYANIN BİR PARÇASI”

Hayvanseverler, insanların olduğu kadar hayvanların da dünyanın bir parçası olduğunu kabul ederek, hiçbir canlının başka bir canlıdan üstün görülmemesi gerektiğini vurguladı. Açıklamada, "Bir çocuğun, bir kadının, bir yaşlının, bir köpeğin, bir kedinin, bir tavuğun hatta bir ağacın zarar görmesi karşısında aynı derin üzüntüyü duymaktayız ve duymalıyız da" ifadelerine yer verildi.

Whatsapp Image 2024 06 03 At 10.13.39 (1)

 “UYUTMA KARARI TOPLUMDA TRAVMALARA NEDEN OLUR”

Açıklamada ayrıca, yeni kanun değişikliğiyle birlikte sahiplendirme yapılabilmesi için öncelikle kayıt dışı üretim ve satışın durdurulması gerektiği ifade edildi. 2021 yılında yapılan değişiklikle bir hayvanı kasten öldüren kişiye altı aydan dört yıla kadar hapis cezası verilmesi kararlaştırılmışken, şimdi hayvanların yaşam haklarının ellerinden alınmasının Türk toplumunda ağır travmalara neden olacağı iddia edildi.

“ALLAH’IN SESSİZ KULLARI HESAP GÜNÜ GELDİĞİNDE KONUŞACAK”

"Allah'ın sessiz kulları şimdi bu zulme ses çıkaramıyor olabilir ancak hesap günü geldiğinde konuşacaklar. Vicdan sahibi hiçbir vatandaş bu günaha ortak olmaz, olamaz. Hiçbir veteriner hekim sağlıklı bir cana ötenazi yapmayı kabul etmez, etmeyecektir de" denildi. Dernekler, çocuklara mahalledeki sevimli dostlarının neden öldürüldüğünü nasıl açıklayacaklarını sorarak, mevcut kanunun tam manasıyla uygulanması gerektiğini vurguladı.

“UYUTMA, KISIRLAŞTIR”

Açıklamada ; "5199 sayılı kanunun çıkmadan önceki kara günlerde canlar toplu halde katledilmiş, öldürülmüş ancak bir süre sonra popülasyonun tekrar artmasına engel olunamadığı zaten görülmüştür. Bu nedenle öncelikle mevcut kanunun emrettiği kısırlaştır, aşıla, yerine bırak yöntemine ağırlık verilmesi gerekmekte, uyutulma değil 5199 sayılı kanunun uygulanması teşvik edilmelidir. Uygulama denetlenmeli, sorumluluklarını yerine getirmeyenler cezalandırılmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Uşak Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği ve Uşak Patigiller Derneği, hayvanların yaşam haklarının geri alınmasını kabul etmediklerini belirterek, böylesine bir katliama sessiz kalmayacaklarını ve izin vermeyeceklerini kamuoyuna duyurdular.

HABER MERKEZİ,

Editör: Zülal Karadedeli