Yumaklı, Türkiye'de kullanılan tohumların ıslahıyla ilgili çalışmalara devam edildiğine işaret ederek, "Burada soğuğa ve kuraklığa dayanıklı 2 tohumumuzun tanıtımı ve bir tanesinin hasadında bulunuyoruz. Enstitümüzün AR-GE çalışmalarının sonuçlarını alabilmesi için yaptığı hasattayız. Enstitümüz 150 tarla bitkisi çeşidi geliştirdi. Bunlardan 104'ü milli çeşit listesinde." diye konuştu.
"HASADI YAPILAN TOHUM ÇEŞİDİMİZ ÇİFTÇİLERDEN TAM NOT ALDI"

Whatsapp Image 2024 07 09 At 16.51.47
Ülkenin yerli ve milli tohum geliştirme konusunda ciddi aşamalar kaydettiğine dikkati çeken Yumaklı, "Türkiye'deki sertifikalı tohumun yarısı, enstitümüz ve TAGEM'in çalışmalarıyla çiftçimizin hizmetine sunulmuş oldu. Kamu, özel sektör ve üniversite iş birliğiyle tohum konusundaki AR-GE çalışmaları bütün hızıyla devam edecek." ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 07 09 At 16.51.46
Bakan Yumaklı, Türkiye'nin iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkelerin başında geldiğini belirterek, bu etkenlerin tarımsal üretimi etkilememesi adına çalışmalar yapıldığını dile getirdi.
Hasadı yapılan "Selamibey" buğday tohumu çeşidinin kuru şartlarda dekar başına 450-500 kilogram, sulu şartlarda ise 650-725 kilogram verim verebildiğini anlatan Yumaklı, "Islah çalışmaları çok uzun süren ve sabır isteyen bir çalışma. Selamibey çeşidinin bu hale gelebilmesi için 14 yıl geçmesi gerekti. Aytenabla ekmeklik buğday çeşidi için de 6 yıllık bir süre gerekliydi. Hasadı yapılan tohum çeşidimiz çiftçilerden tam not aldı." değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Yumaklı, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.
UŞAK’IN BAZI BÖLGELERİNİ KURAKLIK VURDU

A A 20240709 35098232 35098229 M U G L A D A Y E T I S T I R I L E N L A V A N T A N I N T E M S I L I H A S A D I Y A P I L D I
Uşak’ın Eşme İlçesi Takmak Köyünde faaliyet gösteren Takmak Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Emekli Öğretmen Mehmet Ali Terziler’de ata tohumu olarak bilinen Karakılçık buğdayını Uşak’ta ilk defa geçen yıl 10 dekarlık bir alana ektiklerini söyledi. Geçen yıl elde ettikleri tohumu bu yıl 20 dekardan fazla yere ekildiğini ifade eden Terziler: “Malum bu yıl kurak bir kış ve ilkbahar yaşadık maalesef geçen yılki verimi alamadık. Karakılçık buğdayı ata tohumu olduğu için genetiğiyle oynanmamış bir buğday, ekmediği de normalden iki kat fazla paraya satılıyor.” Şeklinde konuştu. 
Uşak çevresinde de yer yer buğday ve arpaların kuraklık nedeniyle büyümediği ve verimin geçe yıllara göre normalin çok altında kaldığı ifade edildi. Bir yetiştirici ise tarlasındaki ürünü sırf dağda kalmasın diye kaldırdığını ifade etti. Üreticilerin bir çoğu bir çok tarladan zarar etti. 
 

Kaynak: HABER MERKEZİ