Uşak'ta pespaye bir seçim kampanyası yapılıyor. Gece yarısı korna çalıp konvoy yapan partiler var. 2011'de Dilek Yılmaz'a yapılanın bir benzeri bugün Muhammet Gür üzerinde tatbik ediliyor.

Uşak’ta 2007 seçimlerinden bu yana siyasi ortamı takip ediyorum.

Bu seçimde de ilginç bir dönemden geçiyoruz. Seçimlerde garip durumlarla zaman zaman şahit oldum fakat bu dönemki kadar pespaye bir seçim dönemine hiç rastlamadım. Bu seçimlerdeki kirli kampanya dönemi, bana 2011 yılını az çok çağrıştırıyor. Fakat bu sefer oyuncuların yer değiştirdiğini görüyorum. 2011’de CHP’nin adayı üzerine bir kara propaganda yapılmıştı. Bugün ise tam tersi bir durum söz konusu.

Şimdi bunu kısaca izah edelim;

2011 seçimlerinde CHP’li Dilek Akagün’e (O dönemde Dilek Yılmaz’dı) karşı yapılan bir kirli kampanya olmuştu. Hatırlayanlar bilir, o zamanlarda Hazım Sesli, AK Parti’den 3’üncü sıra adaydı ve seçilebilmek için Dilek Akagün’ü karalama üzerine bir kampanya süreci inşa etmişti. Tabii Dilek Akagün’e yapılan haksızlık doğru değildi ve sağduyulu herkes buna karşı dik durmuştu.

Bugün ise benzer bir tablo var. Fakat bu sefer CHP’nin içindeki bir grup (tamamı dersek doğru olmaz), yıllar önce Dilek Akagün Yılmaz’a yapılanın bir benzerini Muhammet Gür üzerinde tatbik ediyorlar. Dilek Akagün Yılmaz’a gidecek oyu AK Parti’ye çevirme taktiğinin bir benzeri de, bugün var. Muhammet Gür’e gidecek oyların CHP’ye döndürülmesi gibi bir strateji uygulanıyor. Fakat burada her yol mubah sayan bir anlayış da tekrar siyaset sahnesinde.

Hatta İYİ Parti ve diğer partilere gidecek oyların boşa gideceğini de dün Özkan Yalım ifade etti. Bir bakıma diğer siyasi partileri küçümser bir tavır takındı. 

GECE KORNA ÇALMAK NE KADAR DOĞRU! UŞAK’IN VALİSİ, EMNİYET MÜDÜRÜ YOK MU?

Sadece siyasi kurnazlıkların olduğu değil, her alanda vıcık vıcık bir kampanya süreci izliyorum.

23 Mart 2024 Cumartesi gecesi, saat 23:45’te bir siyasi partinin konvoyunun çıkıp korna çaldığını duydum. Gecenin bir yarısı bunun yapılması çok yanlış.

Hastası olan var, ders çalışan var, kitap okuyan var veya uykuda olan bebekler var. Biraz düşünce lazım diyeceğim ama maalesef adamlar seçim kazanmak uğruna her yolu normal görüyorlar.

Tabii ben bunu sosyal medya hesabında dile getirdim ve anında bir sürü yorum geldi. Hepsi bu kornalardan ve gürültüden artık bıktıklarını ifade etti. Hatta oy verecekler dahi bu yüzden başka partileri seçebilir.

Kimin nereye oy vereceği bizi ilgilendirmez, fakat gecenin bir yarısı yapılan araç konvoylarına karşı Uşak Valisi hiçbir önlem almaz mı? Ya da bu kentte emniyet veya trafik müdürleri ne iş yapar?

Daha önce Atapark çevresinde seçim araçlarının trafik keşmekeşliğine yol açtığını yazmıştım. Bugün gördüm ki hiçbir şey değişmemiş. Anlaşılan bu eleştirilerimizi ne Vali dikkate almış ne de emniyet. Bugün bu sorunlara karşı bir çözüm üretmeyenler, yarın kendileri de aynı mağduriyeti yaşadığında, vatandaşın derdini belki anlarlar.