Cumhuriyet Halk Partisi bu hafta sonu olağan kurultayını gerçekleştirecek. Kılıçdaroğlu Gazeteci İsmail Küçakkaya’ya yaptığı açıklamada bu kurultayı ve sonrasındaki tüzük kurultayını işaret ederek değişime gideceğini söylemiş.

Tabi Kılıçdaroğlu bu! Genel Başkanlığı kendi elleriyle bir başkasına devretmesi düşünülemez. O, değişimden bahsederken değişim naralarıyla üzerine gelen kitlenin başındaki adamların değişimini kastediyordur. Nitekim seçimden sonra da etrafındaki bir çok ismi görevden alarak aslında “değişim” yapmaya başlamıştı.

CHP’de Genel Başkan Kalma Uzmanı olan Kılıçdaroğlu bence hafta sonu bu uzmanlığını bir kez daha konuşturacak ve Genel Başkan olarak görev yapmaya devam edecek. Özgür Özel’in seçilmesi benim için sürpriz olur. Sonuç ne olursa olsun seçimden sonra CHP hareketlenir. Kılıçdaroğlu devam ederse “değişim” de devam eder. Özel seçilirse  “kökten değişim” yapılır. Sonuçta CHP kazanır ve bütün Türkiye’ye  “değişime” ne kadar açık bir parti olduklarını gösterirler. Bekleyip göreceğiz.

Uşak’ta da bu değişimin sancıları yaşanıyor. Son seçimlerde milletvekili adayı gösterilmeyen Özkan Yalım da Özgür Özel tarafında boy gösteriyor, en azından benim izlenimim bu şekilde. Kılıçdaroğlu kazanırsa siyasetten kopamayan Yalım için yeni bir “değişim” rüzgârı esebilir.

Kılıçdaroğlu Genel Başkan olarak devam ederse Özgür Özel Yeni bir Parti Kurar mı?

Kuramaz… Kurmayacağını CHP’nin içinde kalmaya devam edeceğim diyerek kendisi söyledi. Kurması da pek mantıklı değil. Onun öncesinde Muharrem İnce, ondan önce de Sarıgül’ü görmüştük. İkisi de Kılıçdaroğlu karşısında kaybetti, ikisi de parti kurdu. Sonuç ortada.