Uşak’ın en işlek caddesinde yer alan umumi tuvaletin son derece korunaklı turnikesi  3 adet  1 lirayla çalışıyor.  Etraftan bozuk para isteyenler, Uşak sokaklarında “demir para var mı?” diyerek para isteyen engelli genç ile empati kurma fırsatı yakalıyor. 

Uşak’ın en işlek caddesinin en işlek mevkii durumunda bulunan Tiritoğlu parkında Uşak Belediyesine ait bir işletme bulunuyor. İnsanlar burada bir bardak çay içip günün yorgunluğu atıyor.  Bu yer aynı zamanda bir çok kişi tarafından  buluşma noktası olarak da kullanılıyor.  Tabi insanların yiyip içmesi kadar doğal başka bir ihtiyacı var “tuvalet”.  Yemek içmekten daha önemli ve acil… Neden mi?  Acıktınız ama zamanınız veya paranız yok, yemek yemeyi 3 saat, 5 saat hatta 10 saat erteleyebilirsiniz, peki tuvalet ihtiyacınızı ne kadar erteleyebilirsiniz?
İşte insanların pek erteleyemediği bu ihtiyacını karışlamak için  Tiritoğlu Parkında yer alan  Çayzade’nin  altında bir umumi tuvalet var. Önceden burada bir görevli olurdu, ücreti tahsil eder tuvaletin temizliğiyle ilgilenirdi. Şimdi hangi akla hizmet E tipi cezaevi girişlerini andıran çok korunaklı bir turnike yapılmış  bu tuvalete. Bir tek X RAY cihazı eksik, görevli de yok, makine 3 lirayla çalışıyor, yanınızda 3 tane 1 lira yoksa yandınız.  Ben Çayzade’ye  iki ayrı zamanda iki sefer sefer gittim ikisinde de bozuk para yok dediler, hatta birinde tuvalete girmek isteyen ve telaşlı bir şekilde bozuk para arayan biriyle karşılaştım benden de bozuk para istedi, valla sen varsa bana ver dedim. İkimiz de dolandık durduk…  Ben orada ayakkabı boyacılığı yapan bir arkadaşım sayesinde bir çay ocağından buldum bozuk parayı, diğer arkadaş ne yaptı bilmiyorum.  
Neden böyle bir uygulamaya gidildi anlamıyorum. Koy oraya bir görevli hem ücreti alsın hem de tuvaletin temizliğini yapsın. Güvenlikten çekiniyorsan bu turnikeyi akşam saatlerinden sonra görevlinin gittiği zaman devreye al. Zaten piyasada bozuk para sıkıntısı var,  milleti “demir par var mı?” diyen şu çocuğa çevirdiniz arkadaş.  Gerçi o bile artık “kağıt para var mı?” diyor ya…

BAYRAM KELEŞ- KÖŞE YAZISI