İYİ Parti ve CHP arasında köprüler atıldı ve artık Uşak'ta da ittifak senaryosu hayal oldu. Peki kazanma ihtimali yok mu?

İYİ Parti ve CHP arasında köprüler atıldı ve bugün için ittifak pek mümkün görülmüyor.

14 ve 28 Mayıs seçimlerinin sonuçları, muhalefette bir dargınlığa ve dağınıklığa neden oldu. Uşak’ta da İYİ Parti ve CHP arasında dargınlıklar var ve 14 Mayıs akşamından beri bu açmazlar çıkılmıyor ve bir taraftan da muhalefetin adayı kim olsun soruları ortalıkta dolaşıyor.

İYİ Parti’nin Uşak’ta 14 Mayıs seçimlerinde aday gösteriline kadar, potansiyel adayı Muhammet Gür’dü ve kazanma ihtimali çok yüksekti.

Tabii 14 Mayıs akşamı alınan seçim yenilgisi ve yurtdışı oylarla kaybetme nedeniyle bir moral bozukluğu, ister istemez İYİ Parti’nin buradaki şevkini kırdı ve teşkilatlar, daha Meral Akşener kesin kararını açıklamadan, ittifak istemediklerini deklare etti.

Bir ara CHP’nin son 2 dönem milletvekilliğini yapan Özkan Yalım’ın İYİ Parti ve CHP çatısını birleştirip çatı aday olmayı düşündüğüne dair ifadeler de kulislerde konuşuldu.

Mimarlar Odası Başkanı Çağlar Samancı ve eski Belediye Başkanı Ali Erdoğan’ın ismi de ittifakın çatı adayı olarak geçti.

Şimdi soru şu?

İYİ Parti veya CHP tek başına girerse bu seçimi kazanabilir mi?

Bu sorularla son dönemlerde yaptığımız işten dolayı çok fazla muhatap oluyoruz ve her defasında aynı cevapları veriyoruz.

Burada muhalefetin kazanması için neler gerektiğini kısaca anlatalım:

Öncelikle bizim muhalefetin de bir an önce rasyonel zemine doğru gelmesi lazım. Nasıl ki AK Parti’nin ekonomi yönetimi artık rasyonel zemin mesajını verdiyse, tepeden en ücra köşedeki teşkilata kadar bir rasyonel zemin ortamı aranmalı.

İYİ Parti’nin seçimlere tek başımıza giriyoruz hamlesi, İstanbul, Ankara ve bir çok kentte olduğu gibi Uşak’ta da seçimleri AK Parti’nin kazanmasına olanak tanıyacak gibi duruyor.

İYİ Parti veya CHP’nin kazanma şansına gelince, iyi bir adayla neden olmasın.

Bana sorarsanız Ali Erdoğan veya her ne kadar seçim yenilgisi olmasına rağmen Muhammet Gür’le kazanma ihtimalleri hala var. Ali Erdoğan’ın CHP’den aday olması durumunda da kazanma ihtimali bulunuyor.

Hatırlarsanız 2014 seçimlerinde, Ali Erdoğan’ın CHP’den aday olması gündeme geldi ve parti içindeki bir grup, kıyameti kopardı ve genel merkez burayı dinleyerek Bülent Yazgan’ı aday yaptı.

Sonuç: Yine hüsran…

Sözün özü, iyi bir adayla muhalefetin de hala kazanma şansı yüksek oranda bulunuyor. Fakat aşılması gereken ikili çekişmeler olarak dikkat çekiyor.