Cumhuriyet Halk Partisi geçtiğimiz hafta sonu olağan kurultayını gerçekleştirdi. CHP’de Genel Başkan Kalma uzmanı Kılıçdaroğlu hayatı boyunca başarılı olduğu tek alanda da yenildi.

Kılıçdaroğlu kurultayda yaptığı konuşmada partide değişim isteyenlere seslendi. Aslında bundan 4-5 yıl önce değişim yapmaya başladığını iddia eden Kılıçdaroğlu “Değişimin içinde olanlar değişimi fark edemezler” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun “yaptım ama farkında olunmadı” dediği değişimlerden bazıları şu şeklide;

- Sivas’ın ötesine gitmek

- Girilemeyen evlere, mahallelere, ilçelere, illere girmek,

- Asla  yan yana gelinmez denen insanlarla yan yala gelmek, kucaklaşmak,

- Hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmemek,

- Türkiye’nin en temel sorunlarına çözüm üretmek,

- Her önüne  gelene muhalefet etmemek, sosyal kimlikler üzerinde muhalefet etme anlayışını benimsemek,

En son kaybettiği seçimlerin arkasından da (değişim isteyen ama değişmeyenleri değiştirerek) değişim yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu’nun değiştirmediği tek kişi kalmıştı onu da delegeler değiştirdi.

Özgür Özel ikinci turda aldığı 812 oy ile CHP’nin yeni genel başkanı oldu. Tabi ben Özel’in seçilmesini beklemiyordum. Kılıçdaroğlu’nun genel başkan kalma konusunda uzman olduğunu bu “badireyi” de atlatacağını düşünüyordum, benim için sürpriz oldu, istenilen değişim en üst düzeyde gerçekleşti. Özgür Özel’i tebrik ediyorum. Çok zor bir görevi devralan Özel’den beklenti çok yüksek.

Tabi merak edilen en önemli konu bundan sonra CHP nasıl hareket edecek. “Değişim” derken kast edilen sadece genel başkan değişikliği olmasa gerek. Önemli olan geminin rotasında bir değişiklik olacak mı? Özel, başına geçtiği direksiyonun hakkını verebilecek mi? Bunu zaman gösterecek.